Dalka Ethiopia oo la sheego inay daganyihiin qowmiyado aad u tiro badan islamarkaasna sida gumeystaha uu sheegto ay kajiraan 9 kilil oo kala ah Kililka Tigreega, Axmaarada, Oromada, Canfarta, Gambella, Benshangul-gumus, Qowmiyadaha Koonfureed, iyo dhulka somalida Ogaden iyo waliba saddex magaalo oo dheeraad ku ah oo maamul gooni ah leh sida Addis Ababa, Harar iyo Dire Dawa. todobadaas gobol iyo sadexdaas magaalo waxaa lagu qiyaasa dad gaadhaya ama kaba badan 80 Million inay ku nool yihiin iyada oo wadanaas looga hadlo in kabadan 100 luqadood.
Dhulka sidaas u weyn, waxaa baadhitaano badan oo lasmeyay lagu soo cadeeyay in Qowmiyada Tigreegu ay wax kasta iyada gacanta ugu jiraan.
Baadhitaanadaas waxaa kamid ah Ciidanka Dalkaas oo Hal qowmiyad ay maamusho sida hoos ka muuqata, Ciidanka Dalkaas waxaa gacanta ku haya meel kastaba Jaran jarada u sareysa illaa midda u hooseysa Qowmiyada Tigreega.
Liistada Taliska Ciidanka Dalka Ethiopia 
  1. Chief of Staff, General, Samora Yunus, Tigre
  2. Training Department, Lt. General Tadesse Worede, Tigre
  3. Logistics Department, Lt. General Geazi Abera, Tigre
  4. Military Intelligence Department, Brg. General Gebredela, Tigre
  5. Operations Department, Lt. General Gebre Egziabiher, Tigre
  6. Engineering Department, Lt. General Berhane Negash, Tigre
  7. Air force, Brg. General Mola Haile Mariam, Tigre
Heads of the four commands
  1. Central Command, Lt. General AbebawTadesse, Agew
  2. Northern Command, Lt. General Seare Mekonnen, Tigre
  3. South Eastern Command, Maj. General Abraha W. Gabriel, Tigre
  4. Western Command, Brg. General Siyoum Hagos, Tigre
Division Commands
  1. 31st Division Commander, Colonel Tsegaye Marx, Tigre
  2. 33rd Division Commander, Colonel Kidane, Tigre
  3. 35th Division Commander, Colonel Misganaw Alemu, Agew
  4. 24th Division Commander, Colonel Work Aieynu, Tigre
  5. 22nd Division Commander, Colonel Dikul, Tigre
  6. 14th Division Commander, Colonel Woedi Antieru, Tigre
  7. 21st Divison Commander, Colonel Gueshi Gebre, Tigre
  8. 11th Division Commander, Colonel Workidu, Tigre
  9. 25th Division Commander, Colonel Tesfai Sahel, Tigre
  10. 20th Division Commander, Colonel, Teklai Klashin, Tigre
  11. 8th Mechanized Division, Colonel Jemal Mohamed, Tigre
  12. 4th Mechanized Division, Colonel Hintsaw Giorgis, Tigre
  13. 19th Division Commander, Colonel Wodi Guae, Tigre
  14. 44th Division Commander, Colonel Zewdu Teferra, Agew
  15. 13th Division Commander, Colonel Sherifo, Tigre
  16. 12th Division Commander, Colonel Mulugeta Abraha, Tigre
  17. 32nd Division Commander, Colonel Abraha Teslim, Tigre
  18. 6th Mech. Div. Commander , Colonel Gebre Medhin Fekad, Tigre
  19. 23rd Division, Commander, Colonel Wold Beilalom, Tigre
  20. 43rd Division Commander, Colonel Wodi Abate, Tigre
  21. 26th Division Commander, Colonel Mebratu, Tigre
  22. 7th Mech. Div. Commander, Colonel Gebre Gebre Mariam, Tigre
Defense Ministry Departments and other specialized Units
  1. Agazi Commando Div., Commander, Brg. General Muhamed Aisha, Tigre
  2. Addis Ababa Security Division, Colonel Zenebe Amare, Tigre
  3. Palace Security Force, Commander, Colonel Geresenay, Tigre
  4. Banks’ Security Force, Commander, Colonel Hawaz Woldu, Tigre
  5. Engineering College, Commander, Colonel Halefom Ejigou, Tigre
  6. Heath Science College, Commander, Colonel Tesfaye Giday, Tigre
  7. Mulugeta Buli Technical College Commander, Colonel Meleya Amare, Tigre
  8. Resource Management College Commander, Colonel Letayi Tigre
  9. Staff & Command College, Commander, Brg General Tesfaye Giday Tigre
  10. Bilate Training Center, Commander, Colonel Salih Berihu, Tigre
  11. Hurso Training Center, Commander, Colonel Negash Hiluf, Tigre
  12. Awash Arba Training Center, Commander, Colonel Muze, Tigre
  13. Bir Shelko Training Center, Commander, Colonel Negasi Shekortet, Tigre
  14. Head of Admin., the Ministry of Defense, Brg.Gen. Mehari Zewde, Tigre
  15. Dejen Defense Aviation, Head, Brg General Kinfe Dagenew, Tigre
  16. Defense Ministry, Head of Research, Brg. Gen. Halfom Chento, Tigre
  17. Defense Ministry, Head of Legal Affairs, Colonel Askale, Tigre
  18. Head of the Office of the Chief of Staff, Colonel Tsehaye Manjus, Tigre
  19. Head of Indoctrinated Centre , Brg. General Akele Asaye, Amhara
  20. Head of Communication, Colonel Sibhat, Tigre
  21. Head of External Affairs, Colonel Hasene, Tigre
  22. Head, Special Forces coordinating Center, Brg. Gen Fiseha Manjus, Tigre
  23. Head of operations Department, Colonel Wodi Tewik, Tigre
  24. Planning and Program Department Head, Colonel Teklai Ashebir, Tigre
  25. Defense Industry Coordinating Head, Colonel Wodi Negash, Tigre
  26. Head of Finance in the Ministry of Defense, Colonel Zewdu, Tigre
  27. Head of Purchasing in the Ministry of Defense, Colonel Gidey, Tigre
  28. Head of Budget Department, Ato Brehane Tigre
    ONA
 

Comments are closed

Sorry, but you cannot leave a comment for this post.

 
 

ILAYS TV Shirwynihii JWXO maalinkii 1 aad Qaybtii u dambaysay